cranes_PNG.webp

ייצוא פסולת 

ייצוא פסולת - רקע

 ייצוא פסולת מהווה אתגר לא קטן עקב רגולציה מחמירה על התחום. ישנן אמנות בינלאומיות, אמנת באזל בפרט, המגדירות בדיוק מה מותר לייצוא לחו"ל ,באילו תנאים, ואיזה טיפול החומר יעבור. בעבר נוצר מצב אבסורדי שמדינות מפותחות פינו את הפסולת שלהם למדינות עולם שלישי בחשיבה על עלות ה"טיפול" הנמוכה ובהתעלמות מחולטת מההשפעות על הסביבה והחברה במדינות אלה. אמנת באזל נחתמה ע"י 133 מדינות ברחבי העולם בכדי לשים סוף לתופעה. האמנה מונעת לחלוטין העברת פסולות ממדינות מפותחות למדינות מתפתחות וקובעת שיש לצמצם ככל הניתן העברת פסולות בין מדינות. מטרת האמנה כאמור למנוע  ממדינות מתפתחות ומדינות עולם שלישי להפוך ל"פחי הזבל" של העולם המפותח.

אמנת בזל מטווה 3 עקרונות:

1.  הפחתה וצמצום של ייצור פסולת מסוכנת.

2. הפחתה של שינוע של פסולת מסוכנת בין מדינות כתלות בטכנולוגיית טיפול. כלומר ייצוא הפסולת יתבצע במידה ובמדינה בה נוצרה אין טיפול סביבתי או כאשר היא תשמש כחומר גלם או למחזור במדינת היעד.

3. העדפה במידת האפשר לטיפול מקומי.

נכון להיום, בכדי לייצא פסולת יש לבצע תהליך ארוך ומתיש מבחינה בירוקרטית. על אף כל הקשיים ישנם מקרים בהם ייצוא פסולת הוא פיתרון סביבתי וכלכלי יותר.

 

למה לייצא פסולת ?

בישראל מיוצרים בכל שנה כ350,000 טון פסולת מסוכנת. ליצרן הפסולת אפשרות לשלוח את הפסולת לתחנת מעבר, אתר טיפול או לייצא ישירות בעצמו. מדינת ישראל מתעדפת את הטיפול על פי היררכיית הטיפול בפסולת על פי הדרקטיבה האירופאית סעיף 2008/98/EC. כלומר טכנולוגיות של מחזור, השבה וכו' יתועדפו על פני הטמנה.עם זאת אחוז הפסולת המועברת למחזור והשבה בישראל נמוך באופן משמעותי לעומת מדינות מערב אירופה. שיעור של 38% בלבד לעומת 60%.

חברת סוטוק מתמחה בייצוא פסולת לאתרי מחזור בחו"ל, במקרים רבים ניתן להוזיל עלויות טיפול באופן משמעותי ועומד על כעשרות אחוזים! במרבית המיקרים, הטיפול כולל השבת אנרגיה על ידי שריפה של הפסולת, אך ישנם טיפולים נוספים כגון רענון קטליסט ,טיפול פיזיקוכימי, טיפול תרמי, השבת ממסים, מיחזור שמנים לשמני בסיס, ועוד. לסוטוק ניסיון רב בקידום הבקשות מול הרגולטור ועובדת מול החברות הגדולות בישראל. בנוסף, החברה עובדת במקביל עם מספר רב של חברות טיפול בחו"ל בכדי שיינתן ללקוח עלות טיפול מינימלית.

למי ייצוא פסולת רלוונטי?

במקרים רבים אתרי הטיפול בארץ לא מספקים פיתרון כלכלי או סביבתי עבור פסולות מסוגים מסויימים. ייצוא פסולת לחו"ל נותן מגוון פתרונות לפסולת מסוכנת שעלות הטיפול בה בישראל יקר או לא קיימת. דוגמאות לטיפולים כאלו; רענון קטליסטים לתעשייה הכימית והפטרוכימית, טיפול בשפכים מתעשיית הפרמצבטיקה הכוללים הלוגנים מוכלרים, שמנים עם מתכות כבדות ומזהמים אחרים כגון הלוגנים או גופרית, חומרים אורגנים עם מלחים ומתכות, סולבנטים מוכלרים, חומרים המכילים שאריות חומרי הדברה ועוד. חלק משמעותי עבור ייצוא הפסולת הוא סיווג נכון ומדוייק של הפסולות.

 

ייצוא פסולת בישראל כיום

מאז הוצאת מדיניות הביניים של המשרד להגנת הסביבה, החל תהליך מחודש של בחינת ההגבלות השונות על מדיניות ייצוא הפסולת לחו"ל. נשקלה אופציה להוריד את המחיר באתר הטיפול ברמת חובב, אופציה אחרת שעלתה זה לפתוח את השוק לחלוטין ללא הגבלות רגולטוריות.

מכיוון ששוק הפסולות המסוכנות בארץ רגיש במיוחד לשינויים, עקב גודלו המזערי, ההשפעות של חקיקה חדשה בתחום נשקלו היטב. תהליך בחינת המדיניות עבר טיוטות רבות והיה אמור להתפרסם לפני זמן רב. נכון להיום, המשרד להגנת הסביבה עדיין דורש, כברירת מחדל, לפנות את השפכים והפסולות של המפעלים בארץ לרמת חובב, אלא אם כן המפרט של הפסולת עונה על תנאים מאד פסציפיים. הפינוי לאתר הטמנה רמת חובב כברירת מחדל עומד בניגוד להיררכיית הטיפול בפסולת. מניעה של ייצוא ממפעל מסויים ומאידך חיוב לפינוי לאתר ספציפי  עלולים להיות עול כבד מאד על חברות ומפעלים שונים בארץ. בנוסף, כל עוד לחברה מסויימת או עסק כלשהו פינוי הפסולת אינו נגיש, הן מבחינת ידע והן מבחינת עלויות, יווצר שוק שחור בארץ ומפעלים יעברו על החוק.

ייצוא פסולת אומנם בעייתי מבחינת שינוע הפסולות והחומרים המסוכנים בפרט, אך יש לו יתרונות גדולים הן מבחינת אפקטיביות הטיפול, מדד ה"סביבתיות" שלו והעלויות שלו במקרים מסויימים (דבר שמשפיע על האטרקטיביות והתמריץ עבור חברה לטפל בכלל הפסולת שלה). מדיניות הייצוא של פסולת אכן מתייחסת להגבלות שונות במידה והפסולת הולכת למחזור במקום לסילוק, אבל עדיין ישנם מגוון אינטרסים מעורבים בחוקים הקיימים, על אף הדרישה לראיית טובת התעשייה והסביבה יחדיו.

על המשרד להגנת הסביבה לראות את טובת הסביבה לפני הכל ושמירה על אינטרסים כאלה ואחרים מונעים ממנו לשלוח לטיפול המיטבי ביותר, לפתוח את השוק ולהוריד עלויות.

לחברת סוטוק ניסיון רב בייצוא פסולת לחו"ל ומייצאת מגוון פסולות עבור לקוחות שונים. החברה מוצאת עבור הלקוח את הספק הזול ביותר עבורו. בנוסף, סוטוק דואגת לכלל המסמכים והאישורים וגם לאחר קבלת היתר הייצוא, מלווה אותו לכל אורך הדרך.

בצורה זאת הלקוח חוסך בין עשרות למאות אלפי שקלים בשנה.

לייצוא פסולת צור קשר