top of page

סקר גלאים לגזים רעילים דליקים ונפיצים

מפעלים רבים משתמשים בגזים מסוכנים, רעילים ו/או דליקים, לתהליכי ייצור שונים.

 

שימוש בגזים מסוכנים דורש בניית תשתיות בטיחות לניטור הגזים באוויר בתוך המבנה, למנוע דליפה או לזהותה בזמן, בכדי להגן על העובדים, על הסביבה ועל המפעל. 

כחלק מתנאי היתר הרעלים, נדרשים מפעלים אלו להתקין אמצעי מיגון ובטיחות ייעודיים לשימוש בגזים מסוכנים, לבצע סקר גלאים שנועד לבחון את התאמת המצב הקיים, ולבנות תכנית לצמצום פערים, במידה וישנם. 

הדרישה לסקר גלאים להימצאות גזים מסוכנים במפעל, הורחבה והיא כוללת עתה מפעלים בסיווג A ולעיתים גם B.

 

הדרישה לביצוע סקר גלאים מוגדרת בתנאים להיתר הרעלים ויש להשלימה תוך שנה מיום קבלת ההיתר או חידושו.

 

למעשה, מרבית המפעלים העוסקים בגזים מסוכנים שטרם ביצעו סקר שכזה, או מפעלים שעברו שינויים משמעותיים בתהליך היצור, צפויים לקבל דרישה זו עם חידוש היתר הרעלים, או כדרישה מסיורי פיקוח המתקיימים מעת לעת. 

 

מערכות לגילוי גזים הן מערכות המשלבות גלאי גזים המכונים גם חיישנים, הממוקמים בתוך המפעל, ותפקידם לגלות, לזהות ולנטר דליפת גז מסוכן לאוויר.

 

הגלאים ממוקמים בנקודות שונות במפעל בהן עלולות להתרחש דליפות (חיבורי צנרת, בסמיכות למערכות הפועלות על גזים ועוד), והם משמשים כזרוע המבצעת לאיתור מוקדם של עליה בריכוזי גזים מסוכנים באוויר המפעלי.

 

במקרים של דליפה, רכזות דיגיטליות קולטות אותות מהגלאים ומתריעות על הסכנה. בחלק מהמקרים מחוברות הרכזות למערכות ניתוק חשמל, כיבוי אוטומטי של ברזים ועוד.  

 

מומחי חברת סוטוק - יועצים להנדסה סביבתית, מסבירים על הצורך בעריכת סקר גלאים לצורך עמידה בדרישות היתר רעלים ומשתפים מניסיונם.

Add a heading (6).png

מהו סקר גלאים?

סקר גלאים נועד לבחון את הצורך בגלאים, את מיקומיהם ואת התאמתו של מערך גלאים קיים לנדרש.

הסקר בוחן בין היתר את התאמת הגלאים הקיימים ו/או העתידיים להגדרות הרגולטור:

  • האם מיקום וסוג הגלאים מותאם לתכונות הגז שבשימוש?

  • מהי כמות הגלאים הנדרשת בהתאם לפעילות המפעל?

  • האם ספי ההתראה שהוגדרו מתאימים?

  • האם הגלאים עומדים בתקנים הנדרשים?

  • מהו אופן הכיול הנדרש ובאיזו תדירות נדרש לבצעו?

במסגרת הסקר, מבוצע מיפוי של תהליכי עבודה, אשר יסווגו לפי מידת החשיפה והשימוש בגזים המסוכנים ונכתבת תוכנית לצמצום פערים הכוללת התקנה של גלאים וכיולם.

 

תוכנית זו תתבסס על רשימה של הגלאים הקיימים (ככל שיש כאלו והם עומדים בתקן), המלצות להחלפה של הגלאים הקיימים במידה ואינם עומדים בדרישות, והמלצות להשלמת גלאים ואמצעי בטיחות נוספים, במידה וחסרים. 

במטרה למנוע דליפת גזים מותקנים סוגי חיישנים או גלאים כדוגמת גלאי מימן, גלאי גפ"ם, גלאי פחמן חד

חמצני, גלאי פחמן דו חמצני, ועוד מגוון סוגי גז תעשייתי שלעיתים נופל תחת הקטגוריה של גזים רעילים

או גזים דליקים.

 

מיקום גלאי דליפת גז במקום הנכון והתאמתו לסוג הגז הינם הכרחיים כשרוצים למנוע דליפת גז.

 

סקר גלאים, מעבר להיותו חובה חוקית, הוא מרכיב בסקר סיכוני בטיחות שמאפשר לכם להבטיח טיפול בגזים מסוכנים באופן שלא יסכן את העובדים, המפעל או את הסביבה.

החיוניות של עריכת סקר גלאים

מומחי חברת סוטוק מסבירים על החשיבות הגבוהה של ביצוע סקר גלאים ועל האפשרות לחיסכון  שמעותי, באמצעות תיאור פרויקט שבוצע לאחרונה: "קיבלנו הזמנה לביצוע סקר גלאים באזור הדרום.

 

מדובר במפעל הצורך גזים, בכמויות גדולות יחסית, בתהליכי היצור שלו" הם מתארים, "מבנה המפעל כלל, בין היתר, עמדות הלחמה רבות המחוברות כולן אל צנרת גז מרכזית.

 

בנוסף, בתקופה בה ביצענו את הסקר המפעל עבר משימוש בגז קירור המזיק לסביבה לשימוש בגז קירור שהוא אמנם אקולוגי יותר, אך יחד עם זאת, דליק יותר באופן משמעותי מהגז הקודם."

המומחה שהוביל את הפרוייקט הסביר:

 

"העבודה שנדרשנו לבצע כאן היתה מקיפה: מיפוי כל עמדות העבודה בהן נעשה שימוש בגזים מסוכנים ובחינת התאמתם של הגלאים והרכזות הקיימים.

 

לאחר מכן בנינו תוכנית לצמצום פערים בנושא על פי ההנחיות החדשות של המשרד להגנת הסביבה.

התוצר הסופי שהגשנו ללקוח היה מסמך מקיף הכולל את כל המלצותינו בנושא. עבודה זו דרשה הבנה בין תחומית מעמיקה הן ברגולציה הסביבתית והן בתקני הבטיחות הרלוונטיים."

"בסופו של דבר ביצוע הסקר באופן מקצועי ובניית תוכנית צמצום הפערים באופן נכון על ידי חברת

סוטוק ולא באמצעות חברה שמוכרת גלאים, איפשרו למפעל לחסוך אלפי שקלים, בין היתר, בשל

העובדה שחלק מהגלאים התאימו לדרישות ולא היה צורך בהחלפתם, וזוהי מבחינתנו הצלחה"

 

כך לפי מומחי סוטוק.

סוטוק - יועצים להנדסה סביבתית

חברת סוטוק מתמחה במתן ייעוץ מקצועי להנדסה סביבתית ומובילה בסיוע לחברות ומפעלים בצליחת אתגרים סביבתיים, באמצעות חקר, ניתוח ושילוב פתרונות ואמצעים טכנולוגיים מתקדמים כמו גם יצירת שיתופי פעולה וחיבורים עם גורמים שונים.

בנוסף, יועצינו מתמחים בביצוע סקר גלאים, בליווי רגולטורי ובהכנת מפעלי תעשייה לקבלת היתר רעלים, לצד מציאת פתרונות יעילים לסוגיות סביבתיות, חיסכון במשאבים וייעול תהליכי ייצור.

אם אתם בעלי או מנהלי מפעל תעשייתי המשתמש בגזים מסוכנים, חשוב שתהיו מודעים לחובות

הרגולטוריות בנושא.

צרו קשר עם סוטוק עוד היום לקבלת ייעוץ וליווי מקצועי בכל הקשור לסקרי גלאים ולפתרונות סביבתיים נוספים.

bottom of page