top of page

הדרכת חומרים מסוכנים - הדרכות חומ"ס

עבודה עם סוגי חומרים מסוכנים שונים היא חלק בלתי נפרד מפעילותם של מפעלים רבים. אולם, לצד היתרונות הרבים שמציעים החומרים הללו, קיימים גם סיכונים משמעותיים - הן לעובדים והן לסביבה.

 

חשיפה לא מבוקרת או טיפול רשלני עלולים להוביל לתוצאות חמורות ביותר.

 

העדר המודעות לסכנות ואי נקיטת אמצעי זהירות מתאימים, מסכנים חיי אדם, עלולים לגרום לזיהום קרקע ומים, ואף לאירועי שריפה ו/או פיזור חומרים רעילים באוויר.

 

מלבד מפעלים שצורכים, מאחסנים ומייצרים חומרים מסוכנים, מחזיקים בהיתר רעלים בתי עסק נוספים:

 

  • חברות שעיסוקן הובלת חומרים מסוכנים או פסולת חומ"ס

  • מחסנים לאחסון חומרים מסוכנים

  • מתקנים לטיפול בפסולת חומרים מסוכנים, ועוד.

 

כל אלו עלולים לחוות במהלך פעילותם אירוע חומ"ס כזה או אחר, שעל בעל ההיתר ועובדי החברה ללמוד כיצד להתמודד עמם.

הדרכות חומרים מסוכנים - הדרכת חומ"ס

מדוע חשוב לקיים הדרכות חומרים מסוכנים לעובדים שבאים במגע עם חומרים מסוכנים במסגרת עבודתם?

 

חובה חוקית ודרישות רגולטוריות

 

באחריות בעל היתר הרעלים, לנקוט באמצעים הדרושים בהיתר הרעלים במטרה להפחית את הסיכוי לאירוע חומ"ס או את חומרת האירוע במידה והתרחש. 

 

אירועי חומרים מסוכנים יכולים להיגרם כתוצאה משפך, תגובות בין חומרים, שריפות בנוכחות חומרים מסוכנים, ועוד. 

 

לכן, ישנה חשיבות בהכרה של רשימת החומרים המסוכנים המצויים בשימוש המפעל, המפורטים בהיתר הרעלים בטבלת התוספת הראשונה להיתר הרעלים, ומעבר לכך, בהיכרות של הסכנות הטמונות בשימוש, באחסון ובהובלה שלהם וכן במפגש שלהם עם חומרים אחרים או עם שינויים בסביבה.

 

 

בעל ההיתר נדרש, מתוקף חוק חומרים מסוכנים ותנאי היתר הרעלים של העסק, לקיים תנאים הקבועים בהיתר, הכוללים סימון חומרים מסוכנים על פי כללים אחידים, עבודה על פי נהלים ברורים, וקיום הדרכות שנתיות לעובדי המפעל ועובדי קבלן שעובדים בחברה שמחזיקה ו/או משתמשת בחומרים מסוכנים – כולל, בין היתר: 

 

 

  • מחסנאים
  • עובדי ייצור ואריזה
  • מלגזנים ונהגים שמובילים חומרים מסוכנים
  • עובדי ניקיון
  • עובדי מעבדה ואנשי אחזקה

 

במטרה להכשיר אותם להתמודדות נכונה עם חומרים אלו על מנת למנוע פגיעה בחיי אדם, זיהום סביבתי או נזק לרכוש. 

 

אי עמידה בדרישה זו, עלולה להוביל לנקיטת הליכים משפטיים ופליליים כנגד המפעל והבעלים.

 

הגנה על העובדים, הסביבה והרכוש  

 

חשוב לא פחות, הדרכות איכותיות בנושא חומרים מסוכנים, הן צעד חיוני להגנה על חיי העובדים ובריאותם, ולשמירה על הסביבה, כמו גם לשמירה על רכוש וציוד.

 

 

חשוב לציין, כי חוק החומרים המסוכנים הוא חוק שהאחריות בו היא פלילית, ובחלק מהמקרים, אירועי חומרים מסוכנים שיכלו להימנע, או לא טופלו כראוי, עלולים לגרור עיצומים, ענישה, או קנסות כבדים מהרשויות המוסמכות כמו המשרד להגנת הסביבה וגורמי אכיפה נוספים, כגון איגודי ערים לאיכות הסביבה. 

 

 

הדרכות יסודיות = עובדים מוגנים ומודעים

 

בסוטוק הנדסה סביבתית אנו מקפידים להעניק הדרכות חומ"ס איכותיות, יסודיות וממוקדות. 

 

ההדרכות מותאמות במיוחד לצרכי המפעל, לסוגי החומרים שבשימושו, לנהלי העבודה ולתהליכי הייצור או השירות הייחודיים לו.

 

היועצים הסביבתיים המומחים של סוטוק, בקיאים במגוון תחומים בתעשיה ובעלי נסיון רב המאפשרים הקניה של ידע נרחב לעובדים בזיהוי סימוני הסיכון של החומרים המסוכנים, תגובות אפשריות ביניהם, כללי בטיחות, תפעול ותחזוקה מותאמים, התמודדות עם אירועי חירום, שימוש נאות בציוד מגן אישי וציוד לטיפול באירועי חומ"ס ועוד.

 

כמו כן, ההדרכות כוללות סקירה של אירועים ותקריות שאירעו בעבר וקשורים לתחומי העיסוק של המפעל, על מנת להכיר אותם, להפיק מהם לקחים, ובאמצעות הטמעת לקחים אלו - למנוע מקרים דומים בעתיד.

 

להטמעה אפקטיבית של החומר הנלמד בהדרכה ניתן לשלב בהדרכות שלנו הדגמות ותרגול מעשי, בנוסף ללמידה העיונית.

העובדים המודרכים יקבלו את הידע והכלים המותאמים להתמודדות בטוחה ונכונה עם החומרים המסוכנים שבשימוש במפעל, על מנת שיוכלו לזהות ולטפל באירועים בהם מעורבים חומרים מסוכנים בזמן אמת, במטרה להפחית את הנזק הפוטנציאלי לבריאות העובדים, לסביבה, ואף את ההשלכות הכלכליות הקשורות לכך. 

זה לא סתם עוד קורס חומרים מסוכנים. שימוש בחומ"ס מצריך ידע מקצועי גם בשגרה וגם במקרי חירום. 

כדי שהעובד ידע להגיב נכון במקרה של חריגה מהשגרה בזמן עבודה או שינוע חומרים מסוכנים, צריך לחשוף אותו למגוון תרחישים וללמד אותו שיטות טיפול בחומ"ס שיאפשרו לו לזהות את הסכנה ולהגיב בצורה הנכונה והאפקטיבית. 

 

דוגמה לתועלת בשטח:

במפעל כימי מסוים, מנע עובד, שעבר הדרכת חומרים מסוכנים מקצועית, התפרצות אירוע שפך גדול וחמור של חומר מסוכן, לאחר שזיהה בזמן סימני אזהרה. 

 

בזכות הידע המפורט שרכש בהדרכה, הוא נקט פעולות מיידיות לפי נוהל החירום - איתר את מקור השפך, הזעיק את צוותי התגובה המתאימים ובכך צימצם באופן משמעותי את התפשטות הזיהום אל הקרקע. המקרה חסך למפעל פגיעה בסביבה ועלויות כספיות גבוהות.

 

חשוב לציין כי הדרכות בטיחות בעבודה עם חומרים מסוכנים איכותיות הן אבן יסוד בעמידה בדרישות החקיקה, ובשמירה על בטיחות העובדים, איכות הסביבה וערכי המפעל. 

 

אנו, בסוטוק הנדסה סביבתית, מציעים הדרכות חומרים מסוכנים ברמה הגבוהה ביותר, המותאמות למפעל שלכם, מפי צוות מקצועי ומנוסה, בהתאמה לדרישות הרגולטוריות המחמירות ביותר. 

 

כך נוכל להעניק לכם את מירב הידע והבטחון בנוגע לטיפול בטוח בחומרים המסוכנים שבמפעלכם.

 

אל תסכנו ואל תסתכנו! לקבלת הדרכת חומרים מסוכנים מקצועית ויסודית - צרו עימנו קשר כבר היום!

bottom of page